Siger du “handle ind” eller “købe ind”?
Der er efterhånden mange, der siger ’handle ind’, men er det i virkeligheden ikke en sammenblanding af to forskellige udtryk, dvs. “købe ind” og “handle”?
Tidligere har det netop været to forskellige udtryk, hvor man enten sagde: “handle” eller “købe ind”, men efterhånden er “handle ind” blevet meget udbredt, og nu har udtrykket faktisk fået sin plads i det danske sprog og endda i Nudansk Ordbog, så nu er det faktisk helt korrekt at bruge begge udtryk.
Hvordan denne sammenblanding er opstået er ikke helt til at vide, men det handler muligvis om, at ordet “handle” kan virke upræcist, når det står alene.
Eksempler:
– Jeg skal ind til byen at handle. (Skal jeg købe ind, eller vil jeg f.eks. aktivt give udtryk for min politiske uenighed ved at demonstrere?)
– Jeg tager i butikscenteret for at handle ind. (Der kan kun være tale om indkøb.)
Hvis man slår “handle ind” op i Nudansk Ordbog, betyder det at ’købe ind.’ De to udtryk er altså blevet synonymer.
Du kan se alle vores sprogtip i “Sproghjørnet” på vores hjemmeside.
Ellers kan du tage fat i os på 86 60 00 70 eller skrive en mail til pm@wordpilots.dk.
Hvad er forskellen på “drastisk” og “dramatisk”?
Mange bruger “dramatisk“, når de egentlig mener “drastisk“. Det skyldes en fordanskning af det engelske
Hvad er forskellen på homofon, homograf og homonym?
Forskellen ligger i, hvordan ordene staves, udtales og deres betydninger. Homofoner er ord, der lyder
Hedder det ”jeg lod eller lagde mærke til?”
Nogle personer har lidt svært ved at finde den rigtige form, når de har bidt